Печат

Локомотив спечели ДЛО шампионат за юноши

вкл. .

boks Lokomotiv iunoshi 2022 shampion

Локомотив спечели Държавния личен отборен шампионат за юноши в гр Петрич с убедителна разлика от

boks Lokomotiv uchenitsi 2022 shampion

Локомотив София спечели отборната титла на България в шампионата при учениците. Боксьорите на столичните железничари събраха общ актив от 78 точки след края на втория турнир, който се проведе в Ботевград.

Талантите на Локомотив изпревариха ЦСКА, които останаха на второ място с 42 точки, а бронзовите отличия отидоха в ръцете на момчетата от Лъвовете, Петрич с 35 т.

Със златни медали за Локомотив от турнира в Ботевград си тръгнаха двама боксьори. Титли за „железничарите“ спечелиха Антонио Дамянов (42 кг) и Янко Илиев (52 кг). Още петима достигнаха до финалите – Георги Гълъбов (38 кг), Христо Тасков (40 кг), Ивайло Колев (44 кг), Веселин Борисов (50 кг) и Огнян Антонов (66 кг).

ЦСКА от своя страна излъчи най-много шампиони в Ботевград. Златни медали за „армейците“ спечелиха Николай Карабойков (38 кг), Иван Христов (44 кг), Нино Николаев (66 кг) и Никита Болдирев (75 кг), докато Митко Георгиев (60 кг) остана със сребро.

Всички шампиони от турнира в Ботевград може да видите на страницата на БФ Бокс

Печат

След европейския триумф на дамите в бокса целта е три олимпийски квоти

вкл. .

boks evro 2022 zheni

Женският тим има шанс поне за три квоти за Париж 2024 – на 50 кг, 54 кг и 57 кг“, заяви днес треньорът на олимпийската ни шампионка от Токио Стойка Кръстева Борислав Георгиев на тържествена пресконференция в пресклуб „България“, след като нежната половина на родния бокс триумфира на Европейското първенство в Будва, Черна гора – златен, два сребърни и бронзов медал плюс трето място в отборното класиране.
„Благодаря от сърце на момичетата, те извършиха подвиг! С тези момичета мога да чакам до Олимпиадата в Лос Анджелис 2028!“, възкликна главният треньор на националния ни отбор за жени Ангел Ангелов.
Севда Асенова завоюва трета титла на Стария континент на 48 кг, като по-рано тази година се пребори за бронзовото отличие на Световното първенство в Турция. „Това е най-успешната ми година“, сподели днес усмихнатата русенка, която се чуди как с напредването на възрастта става все по-добра.
Вицешампионката Венелина Поптолева на 52 кг спечели първия си медал при жените, също със сребро се окичи Светлана Каменова на 57 кг. Станимира Петрова на 54 кг спечели бронза, въпреки че игра през цялото време с температура на европейския ринг, стана ясно от думите на личния й треньор Петър Лесов. Той изрази тревога за здравословното състояние на своята състезателка, тъй като бившата ни световна и трикратна европейска шампионка беше болна и непосредствено преди международния турнир Балкан в началото на октомври, което й попречи да участва в надпреварата. Предстоят медицински изследвания на Станимира, сподели още олимпийският шампион от Москва 1980 П. Лесов. Златислава Чуканова на 50 кг и Габриела Димитрова на 60 кг се класираха съответно на 5-о и 9-о място, но също имаха шанс да стигнат до отличията.
Българките на ринга в Будва вдигнаха и Купата за трето място в отборното класиране, изпреварени само от Ирландия и Украйна. „Успехът е огромен, като се има предвид, че играхме с половин отбор . Зад нас останаха нации като Италия, Франция, Англия, Турция и др“., подчерта Б. Георгиев. „Сигурен съм, че момичетата ни ще вземат поне три олимпийски квоти“, изтъкна още веднъж треньорът на Севда Асенова, Венелина Поптолева и Светлана Каменова. Конкуренцията в самия национален отбор ще бъде голяма, тъй като изявените състезателки са в ниските категории.
През следващата 2023 г има една възможност за осигуряване на олимпийски квоти и това са Европейските игри в Полша. Останалите квалификации са през 2024 г, напомни президентът на БФ Бокс Красимир Инински. Той благодари на всички състезателки и треньори, като същевременно изрази категорично мнение, че триумфът в Будва остава зад гърба им и е време да се залавят за работа. „Аз ще се погрижа всичко необходимо да им бъде обезпечено“, обеща шефът на бокса, който вече повече от едно десетилетие ръководи един от най-успешните спортове у нас.
Първото голямо изпитание за националните състезатели и при мъжете и при жените е Купа „Странджа“ в началото на годината, която е като Световно първенство, напомни Инински.
Печат

Светлана Каменова взе сребро от Европейското в Будва

вкл. .

svetla kamenova lokomotiv borislav georgiev s

Светлана Каменова загуби финала в категория до 57 килограма от Европейското първенство по бокс за жени. Българката отстъпи пред бронзовата медалистка от Токио 2020 Ирма Теста (Италия).

Ето как се разви финалът.

Родната националка започна с обратен гард и това тормозеше нейната съперничка в началото на битката. Нашето момиче обаче беше хванато на контра от италианката и инкасира попадение в главата след 50 секунди игра. В средата на откриващия рунд отново боксьорката от червения ъгъл надхитри Каменова. Българката стъпваше постоянно напред в опит за атаки, но без особен успех. Все пак последните десет секунди излезе победителка в една размяна. Това беше достатъчно за 10-9 само в картата на полския съдия, а останалите четирима арбитри видяха частта 10-9 за италианката.

Светлана Каменова започна много активно втория рунд, но отново с отлични отклони и ескиважи нейната съперничка избягваше почти всичките български атаки. Италианката се защитаваше умело, но нейната отбрана се пропука след минута и половина игра, когато Каменова пласира добър десен. В тази част преобладаваха повече клинчовете и играта беше много накъсана. Лошата новина дойде миг след гонга, когато стана ясно, че и петимата съдии са дали 10-9 за италианската боксьорка.

В последните три минути Светлана даде всичко от себе си, но вече беше късно да обърне мача. С два пъти 28-29 и три пъти 27-30 тя загуби финала и завърши със сребърен медал участието си в първенството на Стария континент. Тя е бронзова медалистка от Световното през 2012. Любопитното е, че имаше победа над Ирма Теста на купа „Балкан“, но сега италианката взе реванш в неприятен момент.

Така в съботния ден България завърши с един златен медал на Севда Асенова и два сребърни – на Венелина Поптолева и Светлана Каменова.

Венелина Поптолева е втора в Европа
Печат

Светлана Каменова спечели Купа „Балкан“

вкл. .

svetla kamenova kupa Balkan

Състезателката на на БК Локомотив, Светлана Каменова би третата от Олимпийските игри в Токио.

Светлана Каменова спечели Купа „Балкан“. Водещата ни боксьорка в категория до 57 килограма ликува напълно заслужено с трофея от осмото издание на международния турнир, който завърши днес в София.

Националката ни грабна златния медал, след като победи във финала изключително опитната италианка Ирма Теста - бронзова медалистка от Игрите в Токио и сребърна от световното първенство тази година. Така Каменова прибави трофея „Балкан“ към колекцията си от тази година, след като през февруари взе и Купа „Странджа“ при дамите.

Със злато от турнира днес се окичи и Севда Асенова. В категория до 48 килограма тя победи на финала представителката на Узбекистан Ситора Турдибекова. Златислава Чуканова (50 кг) остана със сребро, след като отстъпи на друга боксьорка от тази държава – Азиза Йокубова. Узбекистанката бе избрана за втора подгласничка на Светлана Каменова, докато за първа бе посочена англичанката Шона Уитъл (60 кг).

България приключи Купа „Балкан“ с общо пет отличия. Освен двете титли на Светлана Каменова и Севда Асенова и среброто на Златислава Чуканова, с бронз се поздравиха още Венелина Поптолева (52 кг) и Десислава Костадинова (63 кг).

Печат

Боксови успехи през август

вкл. .

svetovno parvenstvo boks uchenitsi 2022

Катрин Ивановова 60кг (Чехия) завоюва златен медал на силния международен боксов турнир "Купа на Нацийте" в Сърбия.

България спечели 3 бронзови медала от Европейското първенство по бокс за ученици в Турция