95 години Локомотив
Честит празник Локомотивци,
На 2 септември 1929 година официално е създаден любимия ни Локомотив. Клубът, който ни дава и взима много, но в живота и любовта е така. Клубът, който е носил и продължава да носи слава на България. Клубът, който сме Локомотивците. Клубът, който въпреки всички пречки и опити за закриване, се бори (включително с ново ръководство на футболния клуб), развива и не се предава. Това е Локомотив - общност, вяра и борба до край.
Отборът на Локомотив (тогава ЖСК) е основан на 2 Септември, 1929 г. В Държавния архив е запазен протоколът от учредителното събрание, на което "група младежи на брой 19 человека /посочени са имената им/ взеха иницативата за образуване на спортен клуб с наименование Български железничарски спортен клуб". Негови членове могат да бъдат "всички, които са под ведомството на Министерството на железниците, и тези, на който бащите им са такива /железничари/". Основателите на клуба едва ли са предполагали, че учредяват първия Железничарски спортен клуб в Европа. Един месец след основаването си ЖСК играе на игрище "Юнак" и първият си мач срещу съгражданите си от "Зора". Първите футболисти, които поставят началото на футбола в ЖСК са: Г. Златнотенджеров - вратар, Д. Янков - ляв защитник (капитан на отбора), Т. Станчев - десен защитник, А. Танев - десен полузащитник, П. Петров - дясно крило, П. Върбанов - дясна свръзка, Н. Гелов - център-нападател, Д. Христов - лява свръзка, М. Шишков - ляво крило, резервни играчи: Н. Юскюселиев (вратар), Р. Ненков, А. Тухов, Н. Сенигерски.
През есента на същата година кубът е приет за член на БНСФ и ЖСК започва да участва в различни областни систезания. През 1930/31г. е член на Трета софийска дивизия. Екипите - черни гащета и черни фланелки с традиционното бяло железничарско крило на тях. Следва представяне с променливи успехи в Трета и Втора софийски дивизии.
През 1935/36г. ЖСК е първенец на Трета дивизия с незапомнен актив - без загуба или равен мач и без допуснат гол във вратата на Славчо Виденов (Чоте). Головата разлика е 21:0 ! На следващата година железничарите продължават отличното си представяне и във Втора дивизия, като допускат гол само в мача срещу Ботев /Сф/ ! Треньор по това време е Ст.Чумпалов - той е и първият треньор в историята на железничарите.
На 21 май 1936 година, се случва историческо събитие в кратката история на ЖСК. След проливен дъжд предния ден и на разкалян терен на игрище "Юнак" железничарите играят първия си международен мач. Гост е първенецът на Втора белградска дивизия "Истра" /Земун/. Крайният резултат е разгромен - 8:2.
През сезона 1937/38г. железничарите са на второ място във Втора дивизия и предстоят квалификации за влизане в националната дивизия. Отборът по това време има отличен състав и двама от играчите му са и в националния отбор на България - Ст. Недялков и Сл. Виденов. В квалификациите са преодоляни отборите на Атлетик (Дупница) с 1:0, Бенковски (Пазарджик) с 5:0 и Левски (Бургас) с 7:0. Финалната среща играна на 3 септември 1939г. в София донася още една победа - 7:2 срещу Хаджи Славчев (Павликени). Така се сбъдва една мечта - ЖСК да се нареди сред първите десет отбора в страната.
Дебютът на железничарите сред майсторите е успешен - като гост побеждават варненския Тича. В края на първенството претендентите за титлата са четирима - Левски, Славия, АС 23 и... ЖСК ! Решителни за ЖСК се оказват последните срещи Левски, АС 23 и ФК 13. В мача с Левски, през първото полувреме железничарите губят с 0:1. През втората част, вратарят ни Коста Костов напуска контузен със счупен крак. По това време, няма право на смени. Наближава края на мача и на терена настъпва пълен обрат. За седем минути железниарите отбелязват три гола и печелят с 3:1. В решителния двубой за първото място ЖСК печели срещу АС 23 с 3:2. В този напрегнат мач ЖСК повежда два пъти, но АС 23 изравнява. Десет минути преди края, Васил Спиридонов носи победата на ЖСК. В последния кръг, равенството срещу ФК 13 е достатъчно за първата титла в историята на ЖСК.
още за историята на Локомотив вижте на